Cvičební poloha vleže - Články - ZDRAWEB

Cvičební poloha vleže

Cvičební poloha vleže

Jak si správně lehnout na cvičení? Zní to jako jednoduché zadání, ale opak může být pravdou.

V prvé řadě zvolte vhodnou podložku, někomu se cvičí lépe na koberci, někdo upřednostňuje podložku různé tloušťky. Obojí je možné. Podložka by neměla být příliš měkká, např. molitanová, vhodnější je karimatka určená na cvičení. Pokud je podložka příliš měkká, bude se do ní tělo propadat. Pokud zvolíte jen deku, bude se pravděpodobně krčit.

Lehněte si na záda a pokuste se zaujmout symetrickou rovnou polohu, nohy lehce od sebe, zhruba na šířku boků. Když budete mít pocit, že jste hotovi, zvedněte hlavu a polohu si zkontrolujte pohledem. Možná budete překvapeni, že co vám pocitově připadá „rovně“ vlastně tak úplně rovné není. Pod zrakovou kontrolou polohu srovnejte, znovu položte hlavu, zavřete oči a „rovnou“ pozici chvíli jen vnímejte. U pacientů s bolestmi v oblasti zad nebo jinde v pohybovém systému je často přítomna porucha vnímání polohy vlastního těla a takto můžete pracovat na její korekci. Jedná se vlastně už o první malé cvičení.

Pokud je to možné, je celá hrudní i bederní páteř v kontaktu s podložkou. Pozor na oblast bederní páteře, často se stane, že jste v této oblasti příliš prohnuti a pod bedry je velký prostor. Pokrčte nohy a postavte je chodidly na podložku, pánev nadzvedněte, bederní páteř vyrovnejte a záda znovu položte na podložku, poté nohy natáhněte. Výchozí pozice bederní páteře bude teď lepší.

Pokud se jedná o cviky s pokrčenými dolními končetinami, jsou vždy pokrčené tak, abyste je nemuseli aktivně v této poloze držet. Celá chodidla jsou opřená o podložku a jejich zatížení je rovnoměrné na patách i na špičkách. Šlapky také nikam nevybočují, směřují rovně a nohy jsou od sebe na šířku boků.

5. 4. 2018


Zpět