Otázky rehabilitace

Otázky rehabilitace

Rehabilitace usiluje o návrat schopností ztracených nemocí, úrazem, ale i běžným přetížením, fyzickým selháním či dlouhodobou nerovnováhou. Spíše než o léčení jde vlastně o dosahování konkrétních cílů ve zdraví.

Rehabilitace se snaží nezadrhnout ve složité léčbě, ale udržet tah k cíli i kdyby to mělo být s pomocí jednoduchých či laických sil a prostředků. Podstatná je tedy i vůle a odhodlání samotného pacienta. To léčbu nesnižuje, ale naopak zvyšuje účinnost i vyspělých postupů a snižuje riziko recidiv. Orientovaný aktivní pacient je vítaným zákazníkem. Je proto škoda, že stát a pojišťovny nepracují s rehabilitací více a chytřeji než jako s dalším běžným oborem.

Rehabilitace je vlastně mezioborový princip, dotýkající se všech medicínských specializací. Jde jí totiž o něco, co všechny spojuje, o výsledek. Věnuje se nejčastěji mezioborovým překážkám, které způsobují, že je pacient skvěle léčen, ale nedosahuje uzdravení. Je proto přínosné vědomě ji propojit s léčbou hned od jejího počátku a nečekat až běžná léčba vyčerpá své možnosti nebo se dostane do úzkých. Zvláště proto, že se systém zdravotnictví soustředí na léčení, nikoliv na uzdravování, se kterým nijak nekalkuluje ani ho nesleduje.

Rehabilitace je naštěstí velmi praktická, proto její pomoc většinou cítíme velmi brzy na vlastní kůži, pohybu a schopnostech těla. Nebojte se tedy naplánovat si svou rehabilitaci, ať na ní váš lékař myslí nebo ne. Najděte si zkušeného fyzioterapeuta nebo jiného rehabilitačního specialistu a poraďte se nad otázkami, které vás i jeho zajímají. Inspirujte svého lékaře a nadchněte ho svými cíli ve zdraví, získejte ho nejen pro svou lepší léčbu, ale i pro rehabilitaci!

Ale předtím, než začnete, promyslete si důkladně otázky rehabilitace, některé z nich najdete na stránkách www.rehalist.cz, pomohou vám učinit vaši rehabilitaci úspěšnější.

3. 3. 2018


Zpět