V pohybu při sedavém zaměstnání - Články - ZDRAWEB

V pohybu při sedavém zaměstnání

V pohybu při sedavém zaměstnání

Trávíte značnou část své pracovní doby vsedě? Odcházíte z práce celí rozlámaní? Nemůžete se na Vaši práci soustředit?

V dnešní době je sedavé zaměstnání jistý standard. Přibylo počítačové techniky, papírování, fakturací a s tím i čas strávení sezením. Spoustu lidí „kancelářského typu“ si stěžuje na bolesti zad, krční páteře, otoky dolních končetin, na „karpály“ nebo na bolestivost kostrče. Lze tomu zamezit?

Člověk je tvor chytrý, a tak není divu, že si svůj pracovní prostor uspořádá tak, aby měl vše po ruce. Jenže to je již minulostí. Pokud máte sedavé zaměstnání, je vhodné, abyste si vytvořili co nejvíce příležitostí vstát ze židle nebo se jít projít. Upravte si svůj pracovní stůl tak, abyste na něm měli potřebné věci co nejdál od sebe a museli se natáhnout na okraj stolu nebo si dejte často používané věci do vrchních polic, aby vás to donutilo zvednout se ze židle.

S otoky dolních končetin si může hravě poradit prostá chůze. Stačí zvolit vzdálenější toaletu nebo použít tiskárnu o dvě patra níž. Každý krok se počítá!

Zkuste se v práci na chvíli zastavit, párkrát se zhluboka nadechnout a vydechnout a oprostit se tak na moment od pracovního stresu. Poté se posaďte s pocitem, jakoby za vámi byla stěna a vy si o ni chtěli opřít celá záda. Srovnejte si nohy na šířku pánve a opřete se o celá chodidla. Pokuste se vnímat, zda sedíte na obou polovinách hýždí rovnoměrně a představte si, že chcete vyrůst vzhůru ke stropu. Ruce nechejte zcela volně nebo odložte na stehna a ramena úplně povolte dolů od uší.

Od bolestí v oblasti krční páteře může pomoci protažení šíjových svalů. Vycházíme ze sedu popsaného výše. Nejprve se dívejte přímo před sebe a ukloňte hlavu do strany tak, jakoby se vaše ucho chtělo dotknout ramene. Ramena opět uvolněte směrem dolů od uší. Můžete přidat i pomoc rukou (pokud je úklon vpravo, využijete pravou ruku), kdy ruku přiložíte ze strany hlavy nad ucho a mírným tlakem do strany umocníte pocit protažení. Cílem je pocit tahu, ne bolest! Několikrát se nadechněte, vydechněte a zopakujte protažení na druhou stranu. Z pozice úklonu zkuste mírně hlavu natočit tak, aby vaše brada a pohled směřovaly do stejnostranné kapsy. Tlak ruky přesuňte na týl, kdy loket jde rovnoběžně s nosem. Pocit tahu by se měl přesunout více do zadní části krku. Nakonec předkloňte hlavu přímo dopředu, kdy brada směřuje k hrudní kosti.

Nebojte se udělat si chvilku času na sebe i v práci, vyplatí se to Vám a nakonec i zaměstnavateli.

Hezký pracovní den!

Autoři: Bc. Barbora Jochmanová, Bc. Karolína Nevělíková
Garance: PhDr. Radana Poděbradská, Ph.D.

18. 9. 2017


Zpět