Berle

Berle

Jak dlouho je potřeba nosit berle a proč? Je to důležité? Může mi předčasné odložení berlí uškodit?

Co je dobré vědět o berlích… Obecně rozlišujeme berle podpažní, jsou obvykle dřevěné a mají opěrky do podpaží a také na ruce. Pouze o těchto berlích může pacient plně odlehčit váhu dolní končetiny a přitom zachovat napřímené (rovné) držení páteře. Proto se tyto berle dávají u těžších zlomenin, které se dlouho hojí a na nohu není dovoleno se vůbec postavit. Tyto berle jsou velmi nepraktické a neskladné, přesto, pokud je zakázána jakákoliv zátěž, jsou také velmi potřebné.

Dále existují tzv. francouzské hole, které jsou nižší než berle podpažní, mají půlkruhovou opěrku pro zadní část předloktí a oporu o ruce. Tyto berle se doporučují pokud je možno dolní končetinu alespoň minimálně zatížit.

Dále je často používaná také vycházková hůl, odlehčuje jen minimálně, asi 10% váhy dolní končetiny, ale podstatně zlepšuje stereotyp (správnost) chůze. Vycházková hůl se nosí na OPAČNÉ straně než je dolní končetina, které chceme odlehčit, aby došlo k současné opoře této dolní končetiny a opoře hole o podložku při normální chůzi zkříženým mechanizmem. Vycházková hůl má oporu pouze o ruku, což je dobře, protože se na ni tak nelze „vyvěsit“. K vyvěšení často dochází pokud si pacient pro chůzi vezme místo vycházkové hole pouze jednu holi francouzskou a opírá se do předloketní opěrky. Pokud vycházkovou hůl nemáte a rádi byste využili oporu o jednu holi, pak si ji otočte obráceně, tedy předloketní opěrkou dopředu, její funkce se pak bude podobat holi vycházkové a předejdete vychýlení páteře při chůzi při vyvěšení.

Berle je dobré odkládat postupně, obvykle se tak i děje na doporučení lékaře. Nicméně občas rozhodnutím pacienta či lékaře jsou berle odloženy příliš rychle a stereotyp chůze ještě není plně obnoven, pacient kulhá, napadá na končetinu apod. Taková chůze může zpětně zhoršit výchozí situaci, zastavit proces regenerace nebo se mohou objevit potíže přidružené z asymetrického zatěžování páteře při uhýbání bolesti. Proto se někdy berle ponechávají i při plné zátěži dolní končetiny, pokud bez berlí pacient ještě kulhá.

Berle mohou být součástí léčby nejen např. zlomené nohy, ale i bolestí v oblasti páteře, kdy navozením správného stereotypu chůze se pacient lépe srovná a bolesti ustupují.

Pokud si nejste s odložením berlí jisti, konzultujte nutnost jejich používání s lékařem, ale i s fyzioterapeutem.

Autor: PhDr. Radana Poděbradská, Ph.D.

27. 7. 2018


Zpět