Videa - ZDRAWEB

Videa

Na začátku projektu zdravotně informačního webu existovalo několik protichůdných názorů, zda lze správně cvičit podle videa a jestli je takové oslovení veřejnosti na místě. Odpověď není jednoznačná, ale účastník by měl být s těmito aspekty jistě seznámen.

Cvičení podle videa bez kontroly fyzioterapeutem či jinou druhou osobou není zcela optimální. Autokorekce je sice cílem celé terapie, protože pacient obvykle nemůže docházet na rehabilitaci souvisle několik let, avšak bez počáteční kontroly se obvykle neobejde.

Nicméně řada pacientů si najde na internetu různá videa, podle nich cvičí a některé své problémy tak dovedou vyřešit i sami. Tím pak uvolní místo na stále plně obsazených rehabilitacích pacientům se závažnějším onemocněním a také mohou se svou terapií začít hned.

Kde je tedy pravda?

V prvé řadě záleží na tom, jaká je příčina vašich potíží. Často je to celkově nedostatečná kondice. Ve dnešním shonu, ač je to nelogické, se čím dál tím méně pohybujeme. Jakékoliv pravidelné cvičení pak může přinést úlevu od potíží v pohybovém systému. Pokud se tedy nejedná o závažnou poruchu v pohybovém systému, může i cvičení podle videa pomoci.

Jak ale poznám, že moje porucha pohybového systému není závažná?

Můžete se poradit s praktickým lékařem, řada lékařů vás nakonec pošle domů se slovy, že byste měli cvičit, ale jen málokdo poradí co. Tady můžete začít právě na ZDRAWEBu. Dalším vodítkem pro vás může být, že se vaše potíže cvičením zhoršují anebo se nezlepšují, ani když cvičíte pravidelně. V takovém případě byste měli kontaktovat praktického lékaře a poradit se s ním.

Omezení i/nebo přínos

Cvičení podle videa bez kontroly odborníkem má své limity, ale někdy může jednoduše pomoci. Cvičení můžete využít také pro prevenci potíží. Jestliže máte pravidelně bolesti v pohybovém systému pramenící právě z dekondice nebo stereotypní činnosti, můžete zde najít vhodnou formu kompenzačního cvičení. Prezentujeme také cvičení, které lze realizovat v pracovní době, např. krátce právě u počítače.

Jak jsou videa sestavená?

Krátká videa – popisují důkladně provedení jen jednoho cviku, abyste jej mohli provést co nejsprávněji

Cvičební jednotky – jsou sestaveny z jednotlivých cviků popsaných v krátkých videích, doporučujeme vám nejprve shlédnout krátká videa a naučit se jednotlivé cviky, pak si teprve pustit celou jednotku, která ukazuje, jak mají být jednotlivé cviky zařazeny po sobě a doplňuje případně počet opakování a další informace

Cílená cvičení – jsou zaměřena na konkrétní problém, např. cvičení při ploché noze, nebo cvičení při bolestech v oblasti lokte apod.

Různá – jsou videa, která nelze zařadit do výše uvedených kategorií

Doporučené články

U každého videa jsou uvedeny odkazy na doporučené články, které obsahují důležité informace k tématu, který jste si na videu vybrali, např. detailní popis cvičební polohy, nebo informace k problému, který se cvičením na videu může řešit. Doporučujeme vám si tyto články přečíst před zahájením cvičení podle videa.

Přejeme vám co největší přínos ze cvičení!