Plochá noha? Nezoufejte, zouvejte! - Články - ZDRAWEB

Plochá noha? Nezoufejte, zouvejte!

Plochá noha? Nezoufejte, zouvejte!

Od dětství se při preventivních prohlídkách setkáváme s vyšetřením ploché nohy, co to však znamená, když ji lékař diagnostikuje? Je správná funkce chodidla závislá pouze na výšce nožní klenby? Jak tento problém řešit? Má to smysl i v dospělém věku?

Chodidla byla evolučně stavěná tak, aby vnímala terén, uchopovala, byla silná, aktivní a tvořila pevné kořeny pro lidské tělo. Podporou chodidla je příčná a podélná klenba, jejichž úkolem je zejména tlumení nárazů při chůzi. Podélná klenba kopíruje palcovou stranu chodidla, kolmo na ni je v přední části nohy od palce k malíku klenba příčná. Snížení klenby může způsobit bolest nejen chodidel, ale i jiné problémy v pohybovém systému, např. bolest zad. Plochá noha nemusí být nutně přítěží, pokud jsou svaly chodidla aktivní, vazy pevné a  při chůzi jsou nohy kladeny měkce a prsty schopné odrazu.

Dupete při chůzi? Nezvládáte roztáhnout prsty od sebe? Je vám bosá chůze nepříjemná? Máte vbočený palec? Bolí vás při delší chůzi záda? Ano? Pak je čas začít nožky trénovat.

V jakémkoli věku je možné chodidlům ulevit a naučit je správné funkci. Stačí vám k tomu pár minut denně.

1. Pro probuzení chodidla je dobré cvičení začít stimulací plosky. K tomu se může využít masážní ježek, popřípadě se zkuste postavit na oblázky z dovolené nebo vám postačí trocha luštěnin nasypaných v dostatečně velké nádobě. Kreativitě se meze nekladou. Stojíte-li na nerovném povrchu, zavřete oči a zkuste si uvědomit, co vaše nohy cítí. Nejdříve si párkrát přešlápněte, poté přenášejte váhu ze špiček na paty a následně rozložte zatížení na obě chodidla rovnoměrně.

2. Dalším cvikem je roztahování prstců od sebe, nejdříve vsedě, ztížením je provedení cviku ve stoji či při chůzi. Posledním cvikem je trénování odrazu chodidla od špičky. Nakročte si ve stoji jednou nohou mírně vpřed, pomalu zvedejte patu zadní nohy od země, dokud se chodidlo nebude opírat pouze o špičku. Nyní se zkuste odrazit od prstců, jako kdybyste s nimi chtěli hrábnout do písku. Udělejte krok a chodidlo přes patu měkce pokládejte zpět na zem, takto udělejte pár kroků.

3. Budete-li na výletě a počasí to dovolí, odhoďte boty a projděte se bosky. Vaše nožky vám budou vděčné.

Nezoufejte, pokud hned neucítíte změnu. Od dětství byly nohy uzavřené v obuvi a tak jim dejte čas, ať se naučí znova vnímat. Pak změnu ucítí vaše tělo i duše.

Autoři: Bc. Karolína Maděrová, Bc. Michaela Musilová, Bc. Michaela Šarmírová
Garance: PhDr. Radana Poděbradská, Ph.D.

5. 4. 2018


Zpět