Krční páteř

Krční páteř tvoří most mezi hrudníkem a hlavou, jedná se o nejpohyblivější část z celé páteře člověka. Skládá se ze sedmi krčních obratlů, které jsou obvykle označovány písmenem „C“ a číslicí 1–7, číslováno od hlavy směrem dolů. Celkový rozsah pohybu v krční páteři vzniká součtem menších rozsahů pohybů mezi jednotlivými obratli. Z biomechanického hlediska jsou na svaly na zadní straně krku kladeny obrovské nárok, aby hlavu udržely ve vzpřímené pozici. Z funkčního hlediska krční páteř úzce souvisí s ramenním pletencem. Proto může a často bývá příčina bolestí v oblasti ramene v krční páteři a naopak.

Správná funkce krční páteře závisí na postavení všech segmentů, které se nachází z hlediska držení těla pod ní, tedy v sedu a stoji se jedná o všechny klouby až po plosku.

Mezi nejčastější onemocnění pohybového systému v této oblasti patří:

  • Akutní krční ústřel – projevuje se náhlým a velmi bolestivým omezením pohyblivosti krční páteře zejména do rotace, obvykle jedním směrem.
  • Výhřez krční meziobratlové ploténky – projevující se převážně vyzařujícími či vystřelujícími bolesti, které směřují od krční páteře do hlavy nebo do horní končetiny.

Cvičební jednotka pro stabilizaci trupu – cvičení vleže

Cvičební jednotka pro stabilizaci trupu – cvičení vkleče, vsedě a vstoje

Krční páteř

Zdroj: Netter, H.N. Anatomický atlas člověka, překlad 3.vydání. Praha: Grada Publishing, a.s., 2005.